مکتب امام و عقلانیت اسلامی در نگاه مقام معظم رهبری و صحیفه

مکتب امام :

 

مکتب امام

مقام معظم رهبری : مکتب امام یک بسته‌ی کامل است، یک مجموعه است، دارای ابعادی است؛ این ابعاد را باید با هم دید، با هم ملاحظه کرد. دو بُعد اصلی در مکتب امام بزرگوار ما، بُعد معنویت و بُعد عقلانیت است. بُعد معنویت است؛ یعنی امام بزرگوار ما صرفاً با تکیه‌ی بر عوامل مادی و ظواهر مادی، راه خود را پی نمیگرفت؛ اهل ارتباط با خدا، اهل سلوک معنوی، اهل توجه و تذکر و خشوع و ذکر بود؛ به کمک الهی باور داشت؛ امید او به خدای متعال، امید پایان‌ناپذیری بود. و در بُعد عقلانیت، به کار گرفتن خرد و تدبیر و فکر و محاسبات، در مکتب امام مورد ملاحظه بوده است. ( ۱۳۹۰/۰۳/۱۴ )
برای مطالعه مشروح مطالب، روی متن مقابل کلیک کنید: منبع

اگر نگاهی به صحیفه بیاندازیم  این جمله مقام معظم رهبری تایید می شود:

توجه اسلام به همه ابعاد انسان‏

اسلام براى اين انسانى كه همه چيز است؛ يعنى از طبيعت تا ماوراى طبيعت تا عالم الهيت مراتب دارد، اسلام تز دارد، برنامه دارد اسلام. اسلام مى‏خواهد انسان را يك انسانى بسازد جامع؛ يعنى رشد به آن طور كه هست بدهد. حظّ طبيعت دارد، رشد طبيعى به او بدهد؛ حظّ برزخيت دارد، رشد برزخيت به او بدهد؛ حظّ روحانيت دارد، رشد روحانيت به او بدهد؛ حظّ عقلانيت‏ دارد، رشد عقلانيت‏ به او بدهد؛ حظّ الهيت دارد، رشد الهيت به او بدهد. همه حظوظى كه انسان دارد و به طور نقص است، الآن نرسيده است؛ اديان آمده‏اند كه اين ميوه نارس را رسيده‏اش كنند؛ اين ميوه ناقص را كاملش كنند  …

مسائل اسلام بالاتر از اين معانى است و ابعادْ زياد دارد؛ و بايد كسى كه مى‏خواهد بشناسد اسلام را، درست نگاه كند به قرآن كه مبدأ اصلى است و همه ابعادى كه در قرآن هست، همه را ملاحظه كند. خيال نكند كه من فقط آن آياتى را قبول دارم كه‏ مربوط به طبيعت است و مربوط به حكومت است، آن آياتى كه مربوط به قيامت است قبول ندارم. براى اينكه نمى‏داند اين آدمْ قيامت يعنى چه و آن روزى كه مى‏آيد چه روزى هست. او خيال مى‏كند خيالى است؛ نخير، عينى است و عينيتش از عينيت اين طبيعت زيادتر است، منتها حالا ما به آن نرسيديم.

( صحيفه امام ، جلد چهارم، صفحه ۹ تا ۱۱، نرم افزار مجموعه آثار حضرت امام ره )

 

 

 

درباره‌ی مدیر سایت

سلام علیکم. مدیر سایت هستم. نظرات گرانقدر شما راهگشای ماست

همچنین ببینید

عقلانیت اسلامی: سرسختی و عدم انعطاف در مقابله‌ی با دشمن مهاجم

عقلانیت اسلامی در نگاه مقام معظم رهبری: «یک نمونه‌ی دیگر از عقلانیت امام و تکیه‌ی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.