زیبایی شناسی (فرزندان خود را تنها نکنیم ۴)

زیبایی شناسی (فرزندان خود را تنها نکنیم ۴)

زیبایی

منبع تصوير

 

این که برخی ، شخصیت اژدهای ما را نپسندند و به او بگویند: « شما به هیچ وجه زیبا نیستید » ( صفحه ۱۱۸ )  می تواند ناشی از دو نکته باشد: یا قادر به درک لطائف و ظرافت های او نیستند و یا فقدان تناسب در ابعاد وجودی فرزتدمان باعث شده تا در نظر دیگران جذاب و مطلوب به نظر نرسد و دارایی ها و سرمایه های فکری او شناخته نشود، اینجاست که حتی اگر پاسخی نه چندان قانع کننده بدهیم و بگوییم: « تا تعریف شما از زیبایی چه باشد ، و معیارهایتان. » ( صفحه ۱۱۸ ) بازهم نخواهیم توانست تغییری ایجاد کنیم.

برای اینکه ارتباط واژه « تناسب » با واژه «زیبایی» بیشتر مشخص شود، جمله ای از شهید مطهری نقل می کنم و مطالعه بیشتر را به شما بزرگواران می سپارم تا به مجموعه آثار آن شهید سری بزنید:

 

« نظريه ديگرى هست كه … گفته‏ اند در جهان، زيبايى منحصر به زيبايى حسى نيست، زيبايى و جمال معنوى هم خود حقيقتى است، و همين‏طور كه جمال هاى حسى ناشى از تناسب است، يعنى تناسب يك عامل اساسى در پيدايش زيبايى‏ حسى است، تناسب‏ در امور معنوى و روحى نيز عامل جمال و زيبايى روحى است و انسان بالفطره عاشق جمال و زيبايى است. مى‏گويند كار اخلاقى يعنى كار زيبا، و زيبايى عقلى ناشى از تناسب است » ( مجموعه‏ آثار استاد شهيد مطهرى ، جلد ‏۲۲ ، صفحه ۵۹۰  )

تصاویر کاریکاتور هم به این دلیل خنده دار می شوند که تناسب بین اعضای بدن را رعایت نمی کنند و یک عضو را بسیار بیشتر از اندازه واقعی نشان می دهند. وقتی یک بعد از ابعاد وجودی انسان، متناسب با سایر ابعاد رشد نکند زیبایی و تناسب را از او خواهد گرفت.

زیبایی

 

 

یک لینک مفید : حافظ و زیبایی شناسی : یکی از شاعران بزرگ این سرزمین حافظ شیرازی است. که مظهر زیبایی‌شناسی و عشق است.

درباره‌ی مدیر

سلام علیکم. سید محمد حسینی رکن آبادی مدیر سایت هستم. نظرات گرانقدر شما راهگشای ماست

همچنین ببینید

آفساید زندگی یا فرصتی برای خلوت با هدف؟ فرزندان خود را تنها نکنیم ( قسمت دوم )

آفساید زندگی یا فرصتی برای خلوت با هدف؟ فرزندان خود را تنها نکنیم ( قسمت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *